Baylar ve Bayanlar, Karşınızda...

Şehir

Şehir

Enderistan’ın merkez şehrinde herkese açık bir dedikodu paneli vardır.Tüm enderler oyun içinde bu paneli kullanarak diğer tüm oyuncularla anlık sohbet edebilirler. (Tabii ki kurallar çerçevesinde.)
#Not: Sohbet paneli, oyun durumu, market eşyaları ve benzeri olaylar Enderistan'da her gün sıfırlanmakta ve yenilenmektedir.

Aynı zamanda şehirde ücretsiz dağıtılan Ender Gazete! ile, Enderistan’da olup biten tüm yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Bu sayede hiçbir şeyi kaçırmaz, tüm etkinlik ve yenilikleri yakalayabilirsiniz.
Psst, Fala, falcıya inanmayın ama şehrimizdeki hava durumu ve şans bacının öngörüleri, bazen çok şaşırtıcı sonuçlar verebiliyor...

Pazar

Enderistanın olmazsa olmazı pazarlar,işinin ehli tüccarlar ve kalifiye ustalar tarafından kurulmuş tezgahlardan oluşur ve her zaman çok kalabalıktır.
Enderistan’ın pazarında her 24 saatte bir yenilenen, altı tane, yepyeni sana özel eşyayı bulabilirsin.
Tabii, pazarın tek dezavantajı 24 saat boyunca aynı 6 eşyayı görmen.
Elbette can sıkıcı ama ustalara da yeni ürünler ithal etmek ve süper silahlar yapmak için zaman vermen gerek değil mi?
Ha, unutmadan,bir eşyayı bir kere alman gerektiği yönünde bir kural yok! Paran yettiğince ustalar seni sömür... pardon ustalar sana istediğin kadar aynı eşyadan üretebilirler! Aynı eşyayı almaya devam ettikçe aynı özellik katlanarak karakterinin gelişimine yansımaya devam edecek.

[Meraklısına Sistem Notları]
Enderistan 4 Irk Barındırır.
Bu ırklar; bögü(büyücüler), avcılar(okçular), urungu(savaşçılar) ve moh(???)’dur.
Her ırkın kendine özgü artısı ve eksisi vardır. Ayrıca ırktan bağımsız olarak tüm Enderlerin:

 • DP (Defans Puanı)
 • CP (Can Puanı)
 • İP (İhtimal Puanı)
 • HP (Hız Puanı)
 • SP (Saldırı Puanı)
olmak üzere, gücünü ve kuvvetini belli eden, 5 sınıf özellik puanı vardır. Bu puanlar savaşlarda Ender için kriterleri belirler.
Alacağınız eşyalar Enderinizin bu sınıflarını güçlendirir. Her itemin güçlendirdiği ayrı sınıf ve ayrı güçlendirme seviyesi vardır.
Örneğin X eşyası, DP özelliğini 10 yükseltirken, Y eşyası CP ’yi 30, HP ’yi 15 yükseltebilir.
İtemlerin her özelliği aynı anda yükseltebilecekleri gibi, sadece tek bir özelliği de yükseltebilirler.

Bögüler, büyücü doğanlardır, doğuştan efsanevi güçlere, fantastik yeteneklere sahiptirler. Bu yetenekleri onları alanlarında en güçlü yapmıştır. Bu sebeple saldırı güçleri diğer 2 ırka göre gelişmiştir.
Aldıkları eşyaların SP(saldırı puanı) özelliklerini 3’e , DP(defans puanı) özelliklerini 2’ye katlarlar. Örneğin X eşyası, 10SP, 3DP veriyorsa, bir Mage, o eşyayı satın alarak 30SP, 6DP kazanır.

Urungular, savaş doğanlardır, yapıları gereği savaşçıdırlar, engin vücutları, bükülmez bilekleri ile birleştiğinde, onları durdurulamaz yapar. Bu kuvvet, onların savunmasını arttırmıştır.
Aldıkları eşyaların SP(saldırı puanı) özelliklerini 2’ye, DP(defans puanı) özelliklerini 3’e katlarlar. Örneğin X eşyası, 10SP, 3DP veriyorsa, bir Warrior, o eşyayı satın alarak 20 SP, 9DP kazanır.

Avcılar, çevik doğanlardır, savaş çağında doğmuşlar, yırtıcı kuşlardan eğitim almışlar, çeviklikleri ve hızlarıyla dillere destan olmuşlardır. Bu hızları onlara tüm savaşlarda avantaj sağlar.
Aldıkları eşyaların HP(hız puanı) özelliğini 3’e, DP(defans puanı) özelliğini 2’ye katlarlar. Örneğin X eşyası, 10HP, 3DP veriyorsa, bir Archer, o eşyayı satın alarak 30 HP, 6DP kazanır.

Mohlar, dışlananlardır, yıllar yıllar önce, Enderya'nın lanetine uğrayıp sürülmüşlerdir, haklarında pek bir şey bilinmez.
Aldıkları eşyaların SP(saldırı puanı) özelliklerini 2’ye, DP(defans puanı) özelliklerini 2'ye ve HP(hız puanı) özelliklerini 2'ye katlarlar. Fakat bunun yanında savaş anında lanetten gelen birkaç dezavantajları vardır, Mohlar hakkında tüm notları okumak için tıklayın.


Pazar
Çarşı

Çarşı

Pazar, her ne kadar tüm eşyaları barındırmakta olsa da, bazen daha kıymetli, güçlü ve bulunması zor eşyalar olabiliyor. Yada bazen yanlışlıkla yada fazladan eşya almış olabiliyoruz.
Bu gibi durumlarda, elimizden eşya çıkartmak isteyebilir yada nadir bulunan eşyalar satın almak isteyebiliriz.
Bunun için Enderistan’ın çarşı alanını kullanıyoruz. Çarşıda istediğiniz eşyanızı istediğiniz fiyata satabilirsiniz. Ne yazık ki Enderistan topraklarında Çarşılar için çok fazla yer yok, bu nedenle her Ender’e 1 çarşılık yer düşüyor. Bu sebeple bir seferde yalnızca bir eşya satabilirsin.

Arena

Gücün ve erdemin buluştuğu yer, Enderistan, Enderlere ve Enderyalara yüzyıllarca ev sahipliği yaptı. Tüm bu curcunada, herkes gibi seninde amacın Enderya olabilmekse, bu amaca giden en kestirme yol, tabii ki de Arenada gücünü göstermek.
Arena’da gücün yettiğince, durmadan çarpışabilir, itibarına kıyasıya dövüşlere dalabilirsin. Kazanırsan itibar kazanır. Kaybedersen itibar kaybedersin!
Öfke sistemi ile, günde yalnızca 50 arena & kule savaşı yapabilirsin.
[Meraklısına Sistem Notları]
Arenalar ve Kuleler, aynı savaş mantığını kullanır. Enderlerin, hangi ırktan olurlarsa olsunlar, savaşta ek bir üstünlükleri yoktur, tüm üstünlükleri aldıkları eşyalardan gelen özellikler sayesindedir.
Her savaşta Enderin, rakibine tur başına vereceği hasar şu şekilde hesaplanır:
[ENDER SP’ı] + ((1~3)*[ENDER HP’ı]) + ((1~10)*[ENDER IP’ı])
Her savaşta Enderin, toplam can olarak alacağı değer şu şekilde hesaplanır:
[ENDER CP’ı]+((1~10)*[ENDER DP’ı])
Her savaş sonunda ender,1 ile 18 itibar puanı arasında bir puanı, zafer veya mağlubiyete göre + yada - puan olarak hanesine kaydeder.

Arena
Kule

Kule

Her zaman diğer Enderlerle baş edecek gücü bulamayabilir, yorgun yada görev arzusuyla yanıp tutuşuyor olabiliriz. Bu gibi durumlarda, Enderistan’ın karanlık köşelerinde, zalim canavarlar tarafından istila edilmiş kuleleri temizleyerek, hem Enderistan’a hem de Enderimize zafer kazandırmış oluruz.
Her temizlenen kule katında, bir sonraki kule katının kilidini açacak anahtar düşer.
[Meraklısına Sistem Notları]
Zafer ve bozgun durumuna göre + yada - olmak üzere itibar puanı ile birlikte, arena’dan farklı olarak NP de kazanırsınız. Kule katını temizlediğimizde, ([KAT]/2)*(1~15) NP kazanırız. Temizleyemez, canavara karşı kaybedersek, NP kaybetmeyiz fakat İtibar puanı kaybederiz.

Tarla

Her Enderin ruhunda biraz da çiftçilik vardır, Enderistana uğrayan çiftçiler bu arzuyu körüklemiş, tüm Enderlere nasıl ekip biçeceklerini öğretmişlerdir.
Enderistan’ın ikliminden dolayı, çok fazla tohum bulunmasa da, tüm herkese açık olan tohumlardan belli bir NP(nadir para) karşılığında satın alınarak ekim yapılabilir. Maalesef, çarşıyla aynı sebepten, Enderistan’ın toprakları, her Enderin tek seferde yalnızca bir bitki ekmesine izin vermektedir.(şimdilik)
Ekilen bitki, 2 Saat içerisinde büyüyecek, verdiği özellikleri otomatik olarak Ender’e aktarılacaktır. Her bitki, diğer eşyalar gibi özellikler barındırabilir. Bu özellikler kalıcıdır.

Tarla
Eğitim

Eğitim

Enderler, savaşarak yada kule çıkarak itibar kazanabilir, kazandıkları NP ile eşyalar satın alarak güçlenebilirler. Ancak her zaman işler istenildiği gibi gitmeyebilir. Tüm eşyaları güçlü olsa da bir ender, daima eğitime önem vermelidir. Fiziken, zihnen güçlü kalan bir ender, hiçbir eşyaya sahip olmasa da Enderya olabilir.
Enderistan’ın Eğitim kampı, belli bir ücretle Enderleri eğitir.

 • 1 Defans Puanı(DP): 200 NP
 • 1 Can Puanı(CP): 100 NP
 • 1 İhtimal Puanı(IP): 300 NP
 • 1 Hız Puanı(HP): 200 NP
 • 1 Saldırı Puanı(SP): 100 NP
 • 1 İtibar Puanı(IT): 50 NP

Karşılığında, uzman eğitmenler tarafından Ender'e öğretilir.
Eğitilmek istediği sınıfı seçen Ender, büyülü safir de gezerek, ne kadar para vermesi gerektiğini görür. Eğitilmeyi kabul ederse, hesabından nadir paralar alınır ve karşılığında özellik puanları verilir.

Enderim

Enderistan, küçücük bir yer olmasa da, insanların birbirini tanıyabileceği, dostluklar ve arkadaşlıklar kurabileceği bir yerdir. En bilge ve erdemli ırklardan biri olan Ender’ler, kaynaşmayı ve birbirlerini ziyaret etmeyi severler. Her Enderin, kendi bilgilerini bulunduran bir sayfası vardır. Bu sayfadan kendi özelliklerini görebilir, başkaları da tüm bu özellikleri ve Enderin herkese açık durumunu görecektir.
Ender, Enderim sayfasında, herkese açık bir durum metni bulundurur, burada insanlara bir mesaj bırakabilir. Enderin sayfasını ziyaret edenler bu mesajı görecektir.
Aynı zamanda, her Enderin sayfasında istatistikleri ve son satın aldığı 15 eşya görüntülenir. Enderler, Enderya olmaya çok önem verirler. Bu sebeple daima yanlarında Enderlerin listesini taşırlar. Enderim sayfasından tüm Enderistandaki Ender sıralaması da görülebilir ve diğer Enderler ziyaret edilebilir.

Enderim
Lonca

Lonca

Enderya olmanın yolu, en güçlü olmaktır. Ancak en güçlü olmaya giden yolda, güç birliği yapmak anahtardır.
Tüm Enderler, loncalar kurarlar, bu loncalar onlar için birer dostluk birliği, birer kazanç yoludur. Daha fazla eşya alabilmek, daha hızlı güçlenebilmek için birbirlerine destek verirler. Birer Loncaya katılarak, bol bol bağış yapar, hem bağlı bulundukları loncayı, lonca sıralamasında yükseklere taşır hemde yaptıkları bağışın kat kat fazlasını geri alırlar.
Her Ender, başka bir Ender’in loncasına katılma daveti gönderebileceği gibi, kendisi de 15.000 Nadir Para karşılığında Lonca kurabilir. Ancak diğer Enderlerin kafasını karıştırmamak ve onları kızdırmamak adına, her seferinde yalnızca 1 loncaya istek gönderebilir, istek gönderdiğiniz loncanın isteğini iptal etmeden başka bir loncaya istek gönderemezsiniz.

[Meraklısına Sistem Notları]
Loncalar, diğer Enderlerle güç birliği yaparak NP kazanma yerleridir. Her Ender, bağlı bulunduğu Loncaya NP bağışı yapabilir, her ay yaptığı bağışın 3 katı hesabına aktarılır. Eğer bir Ender, 1 ay boyunca toplamda 30.000 NP bağış yaptıysa, ay sonunda 90.000 NP kazanır. Buna ek olarak, bağlı bulunduğu loncadan da ek NP kazanır.
Toplamda 1 Ayda Loncadan ve Bağışlarından kazanacağı NP şöyle hesaplanır.
([LONCANIN TOPLAM BAĞIŞ MİKTARI] / [LONCADAKİ ENDER SAYISI]) + ([ENDERIN YAPTIĞI TÜM BAĞIŞ MİKTARI*3])
Bu sayede Enderler, kolay yoldan tonla NP(nadir para) kazanırlar.

Son Güncelleme 05.05.2020

Büyük UI Güncellemesi yayınlandı!

Oynanış Videosu

Sizler de oynayış videolarınızı sosyal@enderistan.com 'a gönderebilirsiniz. Oyun videolarınız Enderistan kanallarında yayınlanacaktır!